ЄБРР готовий профінансувати низку проектів у біоенергетиці в рамках програми обсягом приблизно $55 млн

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) відпрацьовує низку проектів у рамках програми «Сталі інновації у ланцюжках створення вартості в біоенергетиці» обсягом приблизно $55 млн, повідомив програмний менеджер Кирило Томляк.

«Конкретні проекти з біоенергетики наразі перебувають у банку в стадії розробки техніко-економічних обґрунтувань, щоб надалі розпочати їх фінансування та реалізацію. Ці проекти стосуються виробництва електроенергії й тепла на біомасі та біогазі, пов’язаних із використанням відходів сільського господарства», — сказав Томляк у коментарі «Енергореформі» під час конференції Держенергоефективності з питань розвитку біоенергетики.

За його словами, програма ЄБРР із підтримки біоенергетики обсягом кредитування приблизно $55 млн була відкрита наприкінці 2019 року і розрахована на чотири роки.

«Інтерес до неї є, звернень багато. Виклик у тому, щоб знайти достатньо цікавий із усіх боків проект», — сказав він.

Томляк роз’яснив, що в рамках програми ЄБРР готовий фінансувати проекти вартістю від EUR3 млн. Для фінансування дешевших проектів банк може залучити партнерів. Банк також готовий покривати до 90% розробки ТЕО.

Він додав, що банк може надати і грантове фінансування, проте за проектами, які вже мають кредит. При цьому грант може становити до 20% вартості проекту, але не більше ніж $0,5 млн.

«Середня вартість потенційних проектів становить $5 млн», — уточнив він.

Водночас Томляк зазначив, що фінансування за програмою не є проектним, тобто воно передбачає наявність застави. Він допустив, що це дещо стримує інтерес до нього.

Проте в умовах зростання ціни на газ інтерес до розвитку біоенергетики теж зростає.

Оцінюючи перспективи видачі кредитів на вирощування енергетичних культур, програмний менеджер повідомив, що в портфелі потенційних для фінансування проектів ще немає достатньо великого об’єкта інвестицій.

«Ця галузь ще не перебуває на тій стадії розвитку, коли можна говорити про великі проекти», — пояснив він.

При цьому Томляк зазначив, що банк розглядав би проекти з будівництва об’єктів теплопостачання на біомасі.

Водночас він назвав перспективним розвиток ринку біометану.

«Як менеджер програми, який займається розвитком біоенергетики, я вірю в біометан, вважаю, що це перспективна річ. Тим більше інфраструктура для його використання вже є, потрібно навчитися правильно його виробляти стійким способом і розпоряджатися ним. Як це буде, залежить від парламенту, уряду», — висловив думку Томляк.

При цьому він припустив, що перші проекти передбачатимуть експорт біометану до Європи, хоча є перспектива його використання на транспорті і для виробництва тепла та електроенергії.

«Зі свого боку ми ініціювали спеціальне дослідження, щоб чіткіше визначити український потенціал біометану та розібратися з бар’єрами. А також підрахувати економіку. Ми в процесі, підрахуємо уважно і поділимося своїми напрацюваннями», — зазначив Томляк.

За його словами, необхідно ухвалити відповідне законодавство, усунувши технічні та регуляторні бар’єри до розвитку ринку біометану.

«Треба, щоб поняття «біометан» з’явилося в українському законодавстві. І щоб паралельно за ним з’явилася економіка. Вона, як правило, з’являється тоді, коли з’являються додаткові механізми підтримки або зростає ціна на традиційні енергоносії», — роз’яснив Томляк, додавши, що потенціал біометану значний, «має все спрацювати ефективно, щоб реалізувати його найближчим часом».

Як повідомляла «Енергореформа», у Верховній Раді зареєстрований депутатський законопроект №5464 (автор Андрій Жупанин, «Слуга народу» і низка інших депутатів) про розвиток біометану. Крім того, Міненерго, Держенергоефективності та Біоенергетична асоціація України розробили урядовий законопроект, а нардеп Іван Шинкаренко зареєстрував законопроект про вирощування енергетичних культур (№5227).

Джерело

ПОЗВОНИТЬ